Trump elérte célját: történelmi jelentőségű megállapodás született

Az amerikai védelmi miniszter „Trump-párti” és „Amerika-barát” elnökként jellemezte José Raúl Mulino panamai elnököt.

A jelek szerint az új amerikai vezetés az európai NGO-k életét is megnehezítheti.
A Politico információi szerint egyre nagyobb nyomás nehezedik az európai civil szervezetekre, mivel a kontinens jobboldali politikai erői amerikai mintára – Donald Trump retorikáját idézve – kampányt indítottak a civil szektor befolyásának visszaszorítására.
A „civil” szféra attól tart, hogy ennek következtében az EU következő költségvetési ciklusában a forrásaik csökkennek vagy megszűnnek, ami veszélybe sodorhatja az általuk biztosított „társadalmi érdekképviseletet és az intézményi elszámoltathatóságot”.
A tét túl nagy ahhoz, hogy ne aggódjunk
– mondta a lapnak Faustine Bas-Defossez, az Európai Környezetvédelmi Iroda igazgatója, hozzátéve, hogy a civil társadalmat fenyegető forráselvonás az uniós intézmények felett is csökkentheti a társadalmi kontrollt.
Az NGO-k aggodalmát fokozza, hogy egyes egészségügyi és környezetvédelmi szervezetek már idén sem kapnak működési támogatást. A Bizottság egészségügyi főigazgatósága például már jelezte, hogy 2025-ben nem számíthatnak ilyen típusú forrásokra.
Eközben zöld NGO-k kénytelenek voltak eltávolítani minden lobbitevékenységre utaló elemet pályázataikból, hogy ne veszítsék el a támogatást.
A civil szféra attól tart, hogy ezek az elszigetelt lépések valójában egy átfogó forráselvonási szisztéma előjelei. A Politico értesülései szerint sokan attól tartanak, hogy a következő hétéves uniós költségvetésben a civil társadalomtól elvont forrásokat védelempolitikára és ipari fejlesztésekre csoportosítják át.
Nyitókép: Brendan SMIALOWSKI / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai védelmi miniszter „Trump-párti” és „Amerika-barát” elnökként jellemezte José Raúl Mulino panamai elnököt.